35stan 35stan
788
BLOG

ROK 2010 O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju!

35stan 35stan Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

ROK 2010 O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju!

Notowania cen ropy naftowej w latach 1987-2016

 

 

Przez  cały okres od zakończenia II WS do rozpadu ZSRR i całego imperium sowieckiego w latach 1989-1991, trwała zimna wojna pomiędzy nim a USA czyli pomiędzy dwoma supermocarstwami globalnymi tamtej epoki.

Wyłoniona po tym okresie Rosja, już bez swojej strefy wpływów w Europie Środkowo – Wschodniej i republik w Azji Centralnej, kierowana przez prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, przystąpiła do reform liberalnych, które były szokiem dla Rosjan i powodem dla rozkradania majątku Rosji przez kosmopolityczne gangi, podobnie do tego co działo się w Polsce po wprowadzeniu tzw. „planu Balcerowicza”.

Celem USA i Zachodu wobec Rosji było wciągnięcie jej w orbitę wpływów Zachodu, co instytucjonalnie objawiło się w postaci podpisanego 27 maja 1997 na specjalnym szczycie NATO w Paryżu, "Aktu Stanowiącego o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa" pomiędzy 16-toma członkami NATO a Rosją reprezentowaną przez Borysa Jelcyna.

 

W tym samym roku ustanowiono ramy prawne stosunków UE z Rosją, którymi   stała się umowa o partnerstwie i współpracy, a która weszła w życie 1 grudnia 1997 r.

W 1997 Rosja dołączyła do grupy G7 czyli ekskluzywnej grupy  siedmiu najbardziej wpływowych państw świata przekształcając ją w grupę G8.

Rosja należy również do grupy G20, nominalnie i  oficjalnie najbogatszych państw na świecie, ale należy jednak pamiętać, że reprezentację w G20 posiada kilka krajów nie mieszczących się w pierwszej dwudziestce większości rankingów gospodarczych.

Pierwszy szczyt grupy G20 odbył się w 1999 w Berlinie.

 

Oprócz  tych instytucjonalnych form współpracy z Rosją właśnie w 1999 roku rozpoczęto ekonomiczne wzmacnianie Rosji, której ekonomia w głównej mierze bazowała i bazuje na eksporcie surowców a zwłaszcza ropy naftowej i sprzęgniętego cenowo z nią gazu ziemnego, poprzez politykę marchewki, czyli wzrostu światowych cen ropy naftowej.

Na przestrzeni lat 1987 do grudnia 1998 cena ropy oscylowała wokół kilkunastu dolarów za baryłkę, by 17 grudnia 1998 roku osiągnąć cenę 10.09 $ za baryłkę, a już w 1999 roku nastąpił zrazu powolny trend wzrostowy by z wahaniami zależnymi od wzajemnych stosunków USA-Rosja  piąć się w górę, zwłaszcza po spotkaniu na szczycie w środę, 14 listopada 2001 roku, spotkaniu które urządził dla Władimira Putina na swoim teksańskim ranczo George W. Bush. Było to wydarzeniach z 11.09.2001 czyli atakach na WTC w Nowym Jorku.

 

Władimir Putin był jednym z pierwszych przywódców, który publicznie powiedział:

”Ameryko, jesteśmy z tobą”.

Ten trend wzrostowy trwał z wahaniami do 9 lipca 2008 roku, kiedy to ceny ropy osiągnęły poziom 136.58 $ za baryłkę(przez 10 lat od 1998 do 2008 roku  wzrosły o 1354%)

Załamanie tego trendu związane było z negatywną reakcją Rosji na uznanie przez USA i Zachód Kosowa(luty 2008), oraz rezultat szczytu NATO w Bukareszcie(2-4 kwietnia 2008), gdzie wbrew Niemcom a za usilnym staraniem śp. Prezydenta L. Kaczyńskiego, podczas którego Ukrainie i Gruzji obiecano członkostwo w NATO bez przyjęcia Planu Działań na Rzecz Członkostwa,  co miało fatalne skutki i praktycznie przesądziło o terminie wybuchu wojny w Gruzji.
 

W międzyczasie Rosja podejmowała działania, które wg niej miały jeszcze bardziej zmiękczyć USA i wymóc na nich dalej idące ustępstwa, zwłaszcza w sferze bezpieczeństwa.

Sprawa instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie ma dość długą tradycję.

O zainstalowaniu elementów tarczy w Polsce nieoficjalnie z Amerykanami rozmawiały już poprzednie gabinety, ale dopiero rząd PiS - który objął władzę jesienią 2005 r. - otwarcie zadeklarował, że Polska chce uczestniczyć w amerykańskim systemie.

Podczas wizyty śp. Prezydenta L. Kaczyńskiego w lipcu 2007 roku w Ameryce sprawy posunęły się do przodu, ale stwierdził, że umowa w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy będzie negocjowana jeszcze przez wiele miesięcy.

Sprawa tarczy w Polsce i Czechach stała się dla Rosji niebezpiecznym posunięciem USA, więc postanowiła swoimi działaniami na świecie, odwieść USA od tego pomysłu.

Takimi działaniami było zawarcie w 2007 roku z Iranem i Syrią kontraktu na dostawę do tych krajów systemów rakietowych S 300, co stwarzało zagrożenie dla Izraela, który planował powstrzymać irański program nuklearny poprzez naloty na instalacje nuklearne Iranu.

Posiadanie przez Iran i Syrię takich systemów rakietowych, stawiało pod znakiem zapytania sukces takiej operacji powietrznej.

 

Innym pociągnięciem Rosji były działania Rosji utrudniające USA korzystanie z baz zlokalizowanych w posowieckich republikach Azji Środkowej, zwłaszcza po tym, jak dotychczasowa główna droga zaopatrzenia, biegnąca przez Pakistan, stała się bardzo niebezpieczna z powodu ataków Talibów i pogorszenia relacji na linii Pakistan –USA.

Region Azji Środkowej  jest bardzo ważny w polityce zagranicznej USA. Jego znaczenie dotyczy głównie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko samych Stanów Zjednoczonych, ale także Europy Zachodniej. Jest także ważnym punktem strategicznym dla wojsk amerykańskich zaangażowanych w operacje militarne w Iraku oraz Afganistanie oraz bazą wypadową dla potencjalnej akcji zbrojnej wobec Iranu.

 

Zniżkowy trend cen ropy naftowej został odwrócony w grudniu 2008 roku, w związku z efektem wyborów prezydenckich w USA, w których zwyciężył B.H.Obama, zapowiadający w czasie kampanii wyborczej konieczność nowego otwarcia w polityce z Rosją, które nazwał polityką resetu USA-Rosja i którą oficjalnie wdrożył po objęciu urzędu w styczniu 2009 roku.

Ceny ropy podczas trwania tej polityki resetu rosły do kwietnia 2011 roku, kiedy to w wyniku sprowokowanych przez USA rewolucji w Afryce Płn. zwanych eufemistycznie dla celów propagandowych „Arabską wiosną”, mającą być wstępem do pacyfikacji reżymu Baszara Al. Assada w Syrii i w następnej kolejności ataku na Iran w celu zniszczenia irańskich instalacji nuklearnych, Rosja wstrzymała się od głosu nad  Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 przyjętą przez RB w marcu 2011 roku.

 

Nastał wtedy okres niestabilności w polityce resetu USA-Rosja(szczególnie w odniesieniu do Syrii, gdzie Putin wyraźnie stanął po stronie Assada) i początek końca polityki resetu, co obrazowały ceny ropy wahające się z trendem zniżkowym do lipca 2014 roku, kiedy zostały przypieczętowane nałożeniem na Rosję sankcji, jako reakcja na zajęcie Krymu i wojnę Rosji na wschodzie Ukrainy i zaczęły spadać ze 112 $ do 33 $ za baryłkę obecnie.

 

Przedstawiłem tak dość szczegółowo relacje pomiędzy ceną ropy naftowej a stanem stosunków USA-Rosja, by pokazać, że to USA wykreowały Rosję Putina na swego przeciwnika, kreując ceny ropy naftowej na wysokim poziomie, co pozwoliło Putinowi wzmocnić Rosję i rozpocząć realizację jego marzeń polegających na tym, by odbudować imperium z czasów sowieckich(upadek ZSRR nazwał Putin największą tragedią XX wieku).

 

Teraz powrócę do głównego wątku tego postu czyli do roku 2010, gdyż był to rok kulminacyjny w okresie polityki resetu i rok tragedii Polski w postaci zamachu smoleńskiego, który był następstwem układów pesetowych USA-Rosja.

Stany Zjednoczone pod presją Izraela i jego interesów związanych z programem atomowym Iranu, zdecydowały się w szczycie tej polityki, poświęcić swego sojusznika jakim był śp. Prezydent L. Kaczyński, by zademonstrować Rosji swoją determinację w osiągnięciu celu z pomocą Rosji, którym było zneutralizowanie programu atomowego Iranu.

 

Rok 2009, był rokiem intensywnych negocjacji pesetowych na linii USA –Rosja. Pierwszym efektem było udostępnienie już w lutym 2009 roku, drogi zaopatrzenia wojsk USA i NATO przez Rosję i republiki posowieckie Azji Środkowej a we wrześniu 2009 roku doszło do rezygnacji USA z rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Rok 2009 i zawarte wtedy porozumienia stały się podstawą do realizacji postulatu Rosji, by wyeliminować z polskiej polityki Prezydenta L.Kaczyńskiego, który swoją polityką wschodnią stoi na drodze  planom budowy Eurazji czyli unii Rosji i rosyjskiej unii celnej z UE, która pod przywództwem Niemiec i Rosji wraz z USA, stanowiłaby siłę zdolną utrzymać zdecydowaną przewagę nad rosnącymi w siłę gospodarczą i militarną Chinami.

 

To wtedy, na jesieni 2009 roku zaczęło się planowanie wizyty Tuska w Rosji, w sytuacji gdy było jasne, ze w 2010 roku z uwagi na 70-tą rocznicę zbrodni katyńskiej i rok wyborczy, do Katynia w Rosji będzie się wybierał Prezydent L.Kaczyński.

Istniała szansa innego, bezkrwawego załatwienia problemu polityki wschodniej, gdyby L.Kaczyński dobrowolnie zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich w 2010 roku, co na spotkaniu z nim w październiku 2009 roku proponował mu D.Tusk, ale niestety Prezydent odmówił mu podjęcia  takiego kroku, co D.Tusk skomentował po roku w październiku 2010 roku słowami: „Mnie też ktoś kiedyś zlekceważył i źle na tym wyszedł, w związku z tym ja nikogo lekceważyć nie będę. "

 

W 2010 roku, tuż przed tragedią smoleńską bo 8 kwietnia 2010 roku, odbyło się spotkanie na szczycie w Pradze pomiędzy USA – Rosja na którym podpisano traktat START II, niekorzystny dla USA a bardzo korzystny dla Rosji, którego podpisanie przez Obamę było powodem do ataków na niego ze strony Republikanów. W tym samym 2010 roku na szczycie NATO w Lizbonie i szczycie NATO-Rosja zdecydowano, że poziom zaufania pomiędzy USA i NATO wzrósł na tyle, że będzie możliwe ograniczenie militarne USA w Europie, czego oczekiwała Rosja i popierały ją w tym zwłaszcza Niemcy i Francja, które poważnie brały pod uwagę budowę Eurazji.

 

W 2010 roku minister Grabarczyk podpisał ze swym rosyjskim odpowiednikiem list intencyjny w sprawie budowy linii kolejowej na poduszce magnetycznej relacji Berlin-Warszawa – Moskwa, a żona ministra R.Sikorskiego Anne Applebaum, dziennikarka The Washington Post pisała na łamach tej gazety, że już czas by ćwiczyć przeżucanie sprzętu i wojska z Europy do Rosji, by być gotowym do obrony Rosji przed atakiem Chin.           Potwierdził to szczyt w Deauville, poprzedzający szczyt NATO w Lizbonie w dniach18-19 października 2010 z udziałem prezydenta Federacji Rosyjskiej, prezydenta Republiki Francji i kanclerza Republiki Federalnej Niemiec.

 

Nieobecność śp. Prezydenta L. Kaczyńskiego w Pradze 8.04.2010 roku, gdzie miało się też odbyć spotkanie przywódców państw Europy Środkowo Wschodniej z Obamą oraz nagła wizyta Prezydenta na Litwie w tym dniu i to na zaproszenie Prezydent Litwy, która była bardzo prorosyjskim politykiem, musi budzić duże wątpliwości co do przypadkowości tego zaproszenia. Mogło to mieć na celu uniemożliwienie Prezydentowi L.Kaczyńskiemu podróży do Smoleńska pociągiem specjalnym, razem z rodzinami katyńskimi i parlamentarzystami PIS-u, co było w planach Prezydenta.

35stan
O mnie 35stan

Nie znoszę kłamstwa, obłudy, relatywizmu moralnego i bezczelności w ich prezentacji. Preferuję rozmowę merytoryczną, opartą na faktach i uprawdopodobnionych poszlakach, analizy oparte na kojarzeniu różnych informacji i faktów w logiczny ciąg zdarzeń. Wyznaję pogląd, iż w polityce nie należy liczyć na przyjaźń, tylko na wspólne interesy, które najlepiej gwarantują dobrą współpracę, że partnerowi można zaufać, jeśli ma się możliwość kontroli jego działań.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka