35stan 35stan
1574
BLOG

"Polskę i Rosję połączy szybka kolej? "

35stan 35stan Polityka Obserwuj notkę 7

  Do transportu mięsa.......armatniego?

"Polskę i Rosję powinna połączyć szybka kolej - uważają eksperci rosyjskiego ministerstwa gospodarki. Jak poinformowała agencja ITAR-TASS - porozumienie w tej sferze współpracy, osiągnęli szefowie resortów gospodarki obu krajów: Igor Lewitin i Cezary Grabarczyk, którzy spotkali się wczoraj w Warszawie"

http://biznes.onet.pl/polske-i-rosje-polaczy-szybka-kolej,18571,3928433,1,news-detal

https://web.archive.org/web/20101201053031/http://biznes.onet.pl/polske-i-rosje-polaczy-szybka-kolej,18571,3928433,1,news-detal


Procesy " integracyjne" Rosji i UE poprzez Polskę przyspieszają. Kilka dni temu pisałem o artykule 

Anne Applebaum:"Być może przyjdzie nam bronić Rosji przed Chinami"

a tu już pierwsze konkrety. Kolej potrzebna do transportu żołnierzy, sprzętu wojskowego i innego zaopatrzenia dla potrzeb frontu.Jakiś czas temu portal kolejowy "inforail" pisał o pomyśle budowy szybkiej kolei na poduszce magnetycznej na trasie Berlin-Moskwa przez Warszawę:

" Najnowszym pomysłem forsowanym przez International Maglevboard e.V. (Międzynarodowy związek pociągów na poduszce magnetycznej) jest wzmiankowana na wstępie trasa Berlin –Moskwa. Związek rozpoczął rozmowy ze stroną rosyjską w tej sprawie, których efektem jest podjęcie decyzji o wykonaniu studium realizacji takiej inwestycji. Trasa o długości około 1800 km miałaby prowadzić z Berlina przez Warszawę i Mińsk do Moskwy. Aby osiągnąć atrakcyjny czas przejazdu w okolicach trzech godzin zakłada się prędkość maksymalną 550 km/h. Przy takich parametrach kolej magnetyczna byłaby atrakcyjną konkurencją dla samolotów, ponieważ pociągi w tej relacji potrzebują aż 28 godzin. Nowa trasa dawałaby dodatkowo bardzo dużą przepustowość, gdyż jeden pociąg mógłby pomieścić na miejscach siedzących do 1200 pasażerów. Z racji odległości i konieczności osiągnięcia krótkiego czasu jazdy trasa byłaby prowadzona podobnie do autostrad z pominięciem centrów miast, natomiast obsługa kluczowych ośrodków odbywałaby się krótkimi odnogami. To z kolei sugerowałoby zasadność stosowania relacji bezpośrednich lub podziału na bezpośrednie bardzo szybkie pociągi oraz wolniejsze z postojami."

http://inforail.pl/text.php?id=34139

Rosja usilnie forsuje projekt wspólnej przestrzeni gospodarczej "od Lizbony do Władywostoku", chce uruchamiać projekty bezwizowego ruchu granicznego(na razie między Obwodem Kaliningradzkim a Polską), a nawet Putin zgłosił chęć przystąpienia Rosji do unii walutowej z UE(na co Niemcy na razie ochoty nie wyrażają).

Widać, że Rosja ma wielkie problemy z rozwojem, a tu chiński smok im zagraża. 

Polityka Polski prezentowana i realizowana przez ś.p. Prezydenta L.Kaczyńskiego, budowy bloku państw Europy Środkowo - Wschodniej(trzeciej siły gospodarczej w UE, jak chcieliby to widzieć niektórzy) , stała w oczywisty sposób na drodze planom Rosji i Niemiec, wspieranym przez USA Obamy. Ogłoszenie przez USA rezygnacji z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, akurat 17 września 2009 roku, w 70 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, było sygnałem dla Rosji, danym przez USA dla "wolnej" ręki dla Rosji w tej części Europy.

Zamach z 10 kwietnia 2010 roku był tylko tego nieuniknioną konsekwencją; wspólników do tego planu razwiedka WSI-owa zainstalowała w Polsce już w 2007 roku("nasz człowiek w Warszawie"- donosił rosyjski portal na wieść o zwycięstwie PO w wyborach i że D.Tusk będzie tworzył rząd). Wydarzenia z farsą badania przyczyn i śledztwo w sprawie smoleńskiej,  to dalszy ciąg realizacji tego scenariusza, do którego jak widzimy dochodzą coraz to nowe elementy. Czy w takim razie możemy liczyć na zmianę? Moim zdaniem na razie walec historii toczy się pod wpływem brutalnej siły i nie widać jak można by go zatrzymać. Chyba, że sprawdzi się taki scenariusz:

http://www.youtube.com/watch?v=mI1FmyvVHgU&feature=player_embedded

35stan
O mnie 35stan

Nie znoszę kłamstwa, obłudy, relatywizmu moralnego i bezczelności w ich prezentacji. Preferuję rozmowę merytoryczną, opartą na faktach i uprawdopodobnionych poszlakach, analizy oparte na kojarzeniu różnych informacji i faktów w logiczny ciąg zdarzeń. Wyznaję pogląd, iż w polityce nie należy liczyć na przyjaźń, tylko na wspólne interesy, które najlepiej gwarantują dobrą współpracę, że partnerowi można zaufać, jeśli ma się możliwość kontroli jego działań.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka